سنگ‌های قیمتی, صنایع دستی

کــــوارتز

کواترز

کــــوارتز

آمتیست افکار اهریمنی را می‌راند و هوش را تیز میکند. این عبارت به لئوناردو داوینچی هنرمند ایتالیایی منسوب است.

کواتز سومین کانی فراوان کره زمین است. نام شیمیایی آن سیلیکن دی اکسید اسن که تعداد گونه‌های گوهری این کانی از همه‌ی کانی ها بیشتر است. از جمله گونه‌های محبوبی مثل آمتیست، یمانی و عقیق.

  • کوارتز به دو شکل کلی یافت می‌شود: بلورین و نهفته بلورین. بلورین‌ها از بلورهای مشخص و قابل روئیت ساخته شده‌اند اما نهفته بلورین ها از ذره‌های بسیار ریز میکروسکپی.

تراشهای این کانی بصورت دامله، پله‌ای کامئو، اشکی و ترکیبی است.

واژه‌ی کوارتز از آلمانی کهن می‌آید و پلینی یک طبیعت شناسی در حوزه تمدن اروپایی در قرن اول میلادی معتقد بود کوارتز یخی است که با گذشت زمانی بس طولانی برای همیشه منجمد شده است. دلیلش البته به این وابسته بود که اکثر کوارتزهای آن مان در اروپا در نزدیکی یخچال‌های آأپ پیدا میشده‌اند. و در نزدیکی کوه‌های آتشفشانی خبری از آنها نبوده.

  • در مقبره‌های عصر مفرق در حاشیه ایران زمین و نیز در عبادتگاه‌های اقوام ایرانی سکاها که به مناطق شمالی اروپا مهاجرت کرده بودند کلوخه هایی از کواتزهای سفید یافته شده است به انداز تخم مرغ.

اکنون در کوهی که یک نوعی از کواتز شفاف است در بسیاری از آیین های شمنی بعنوان سنگ نور بکار می روند. ابزاری برای روشن بینی میان دیدنی ها و نادیدنی ها.

  • برای بومیان استرلیا در کوهی هم طلسم بود و هم ابزاری برای مکاشفه. مردمان ناواهو عقیده داشتند که این سنگ برای اولین بار نور خورشید را به جهان بازتابانده است.

در تعویذها یا حرزها آمتیست فراوان دیده شده یک نمونه آن تعویذ باستانی مصری است که یک آمتیست زیبای کنده کاری به شکل سر شیر روی پایه ای از طلا قرار دارد. پایه های طلایی به شکل بابون هستند. قدمت این تعویذ به قرن هفتم پیش از میلاد میرسد.

کواترز بی رنگ و شفاف به سبب ویژگی های ظاهری و الکتریکی‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌اش هم در ساخت عدسی و منشور بسیار پر استفاده است و هم در وسایل الکترونیکی مثل ساعتهای مچی که نقش نوسان ساز الکتریکی را در آنها بازی میکند.

  • فراوانی منابع این کانی زیبا و پرکاربرد در برزیل و اسکاتلند و اسپانیا و سپس فرانسه، سوئیس و روسیه است.

پوک سنگی های آمتیست یکی از زیباترین پدیده‌های قابل مشاهده است. پوک سنگ ها در زمان تشکیل حبابی از هوادر آن رخنه کرده که پس از میلیونها سال به این شکل زیبا درآمده است.

  • لایه‌های بیرونی پوک سنگی میتواند از عقیق، درکوهی تشکیل شوند و لایه درونی تر آمتیست یا عقیق‌های شاف و بی رنگ هستند.از دیگر نمونه های کواتز سنگ دلربا است که جلوه‌ی زیبای آن حاصل همنشینی این سنگ با تکه‌های کوچک میکا و هماتیت است.
  • کواترز دودی، کوارتز شیری مات و نیمه مات یکی از گونه های محبوب جواهر سازان است. کواتز صورتی از جمله گونه‌های کمیاب این سنگ هستند.

کوارتز چشم گربه‌ای، چشم ببر، چشم شاهین، سیترین از جمله دیگر گونه‌های این کانی هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *